Ako vybrať kulmu?

Každá žena chce vyzerať skutočne skvele. K tomu sa treba nielen namaľovať, pekne obliecť, ale upraviť napríklad aj vlasy. Práve k dokonalému vlasovému vzhľadu slúžia kulmy, ktoré váš vzhľad posunú o niekoľko krokov vpred. Kulma predstavuje rýchle riešenie, vďaka ktorému môžete vykúzliť dokonalý účes počas chvíle. Poďme sa v nasledujúcom článku zamerať na správny výber vlasovej kulmy.

Typy kuliem

Na súčasnom trhu si môžete vybrať medzi niekoľkými typmi. Prvým typom je klasická alebo kliešťová kulma. Ide o kliešte, ktoré uchytia prameň vlasov a vlasy sa potom po dĺžke hlavice natočia. Je vhodná skôr pre začiatočníkov. Vlny sú rovnaké po celej dĺžke vlasov. Nevýhodou môže byť to, že vyžaduje cvik pri namotávaní prameňa. Ďalším typom je kónická kulma, ktorá vytvára pevnejšie a prirodzenejšie vlny. Nevýhodou môže byť zložitejšie použitie. Tretím typom je špirálová kulma. Ideálny nástroj na tvorbu pravidelných a pevných vĺn. Pri niektorých modeloch si môžete nastaviť veľkosť vĺn. Disponuje jednoduchou manipuláciou. Posledným typom je automatická kulma, ktorá je v posledných rokoch veľmi obľúbená. Táto kulma je vhodná aj pre úplných začiatočníkov, pretože kulma vlny natáča automaticky. Nevýhodou môže byť vyššia cena.

Dôležité parametre pri výbere kulmy

Pri výbere kvalitnej kulmy je dôležité zamerať sa na jej dôležité parametre. Medzi tieto parametre patria:

  • príkon,
  • materiál povrchu,
  • typy hlavice a priemer,
  • funkcie a príslušenstvo,
  • a obstarávacie náklady.

kulma

Príkon

Prvým dôležitým parametrom pri výbere kulmy je príkon. Platí tu všeobecné pravidlo, že čím vyšší príkon, tým rýchlejšie dôjde k zahriatiu prístroja. Rýchlosť vám tak ušetrí čas. Pri bežne dostupných modeloch sa príkon pohybuje do 100 W. Na trhu však nájdete aj kulmy s príkonom 1 000 W.

Materiál povrchu

V súčasnej dobe sa môžete stretnúť s niekoľkými typmi povrchu. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody. Kulmy sa najčastejšie vyrábajú z keramiky, turmalínu, titánu, nerezu alebo teflónu. Niektoré modely disponujú kombináciou niekoľkých materiálov. Keramika sa hodí na všetky typy vlasov. Jej výhodou je rovnomerné rozloženie teploty. Ďalšou výhodou je rýchlosť nahrievania. Turmalínová kulma sa hodí na jemné vlasy. Dokonalých výsledkov dosahuje aj pri nižších teplotách. Nevýhodou môže byť vyžarovanie záporných častíc. Pre silné a nepoddajné vlasy sa hodí titánová kulma. Jednoduchú manipuláciu vám umožní jej nízka hmotnosť. Nerezové kulmy sa rýchlo zahrievajú. Nevýhodou môže byť, že nie sú vhodné pre jemné a krehké vlasy. Pre všetky typy vlasov sa hodí aj teflónový povrch, ktorý je veľmi šetrný.

Priemer hlavice

Rozlišujú sa dva typy hlavíc - užšie a širšie. Užšie sú vhodné pre kratšie vlasy. Vykúzlite s nimi malé vlny a drobné prstienky. Širšie hlavice sú pre dlhšie vlasy. Dôležitý je aj priemer hlavice. Od priemeru hlavice sa odvíja veľkosť vĺn. Najčastejšie sa vyrábajú kulmy s priemerom od 1,5 do 4 cm. Pokiaľ ste začiatočník, odporúča sa voliť priemer okolo 2,5 cm.

Funkcie a príslušenstvo

Kulmy ponúkajú aj mnoho užitočných funkcií. Obľúbenou funkciou je regulácia teploty. Teplota do 170 ° C je vhodná pre jemné vlasy. Pre normálne vlasy sa odporúča teplota okolo 200 °C. Medzi ďalšie funkcie patrí funkcia rýchleho zahriatia, automatické vypnutie a studená špička, vďaka ktorej sa vám s kulmou bude lepšie manipulovať. Dostupné je tiež bohaté príslušenstvo. Ide o nástavce, ochranný obal, otočný obal, dlhý kábel a držiak na kulmu.

Obstarávacie náklady

Obstarávacie náklady sa pri jednotlivých modeloch líšia. Odporúča sa investovať do kvalitnejších produktov, ktoré majú aj reguláciu teploty. Nekvalitným prístrojom si môžete poškodiť vlasy. Do 25 eur zaobstaráte najobyčajnejšie kulmy, ktoré nemajú reguláciu teploty. Obľúbené sú kulmy v cenovej kategórii od 25 eur do 80 eur. V tejto kategórii nájdete kvalitnejšie modely, ktoré ponúkajú aj vyššie uvedené funkcie. Najdrahšie kulmy sa môžu cenovo vyšplhať až nad 80 eur.