Nadmerné potenie v lete? Je možné s ním účinne bojovať!

Leto je v plnom prúde a vysoké letné teploty sa nám tento rok ukazujú v celej svojej kráse. Avšak čo by to bolo za leto, keby sme boli nepretržite schovaní doma, alebo niekde v tieni? Leto je čas vodných radovánok, opaľovačiek, dovoleniek, cestovania a prechádzok. Či chceme, alebo nie, leto a vysoké letné teploty so sebou prináša množstvo komplikácií, a to v podobe dehydratácie, alebo nadmerného potenia. Práve nadmerné potenie je veľmi nepríjemná záležitosť, s ktorou je možné bojovať. Tento článok vám prináša niekoľko účinných rád a tipov na boj s nadmerným potením.

Antiperspirant áno, dezodorant nie!

Zatiaľ čo deodorant chráni naše telo pred zápachom, antiperspirant ho chráni nielen pred zápachom, ale aj pred potom. Po aplikácii antiperspirantu dôjde k zúženiu vyústenia potnej žľazy, takže pot z tela takmer neodchádza, alebo odchádza v obmedzenej miere. Antiperspirantov je na trhu veľké množstvo. Môžeme si zaobstarať ako prírodné antiperspiranty, alebo antiperspiranty s vôňou, ktoré dodajú aj pocit sviežosti. Niektoré pôsobia ako ochrana na 48 hodín, iné na 72 hodín.

Ktorým pokrmom sa vyhnúť?

Málokto vie, že aj jedlo môže ovplyvniť tvorbu nášho potu. Odporúča sa obmedziť silne korenené a pikantné jedlá, ktoré tvorbu potu podporujú. Vyhýbať by sme sa mali tiež tučným a mastným pokrmom a nadmernému množstvu cibule a cesnaku. Nie je odporúčaná ani nadmerná konzumácia kofeínu (káva, čierny a zelený čaj) a alkoholu. Na druhej strane pestrá strava (zelenina, ovocie s vysokým obsahom vody) prispieva k zníženiu tvorby potu.

620

Pitný režim je nevyhnutne nutný!

Nedostatočný pitný režim môže viesť k sérii zdravotných komplikácií a dehydratácii. Pokiaľ chceme obmedziť potenie, mali by sme piť viac tekutín. Najlepšou tekutinou je samozrejme pitná voda. Voda by nemala byť ani horúca, ani ľadová.

Sila byliniek

S nadmerným potením dokážu veľmi účinne bojovať aj niektoré bylinky.

Šalvia. Táto bylinka má množstvo využití. Používa sa nielen v kuchyni pri varení, ale aj v zdravotníctve. Má totiž protizápalové a antibakteriálne účinky, zabraňuje hnačkám, pomáha pri žalúdočných a črevných problémoch a obmedzuje potenie. Konzumovať ju môžeme buď v čaji, odvare, tabletách, alebo môžeme vyskúšať bylinné kúpele.

Valeriána lekárska. Valeriána sa užíva pri nespavosti, bolestiach hlavy, kŕčových bolestiach a nervozite. Jej koreň pomáha na relaxáciu, čo môže byť veľmi užitočné pri nadmernom potení spôsobenom napríklad stresovými situáciami.